art.outside's Weblog

…apie tai, kas kuria vaizdą aplink tave ir mane…

Street Art („gatvės menas“) – kas tai? (PART 2)

leave a comment »


  • 3D street art („3D gatvės menas“). Tai spalvingas, itin tikroviškas, trimatis vaizdas ant šaligatvio, gatvės ar pan. Piešinio „tikroviškumą“ galima įžvelgti žiūrint tik tam tikru kampu.

  • Video projection („video projekcija“) – menas, kai mieste, naudojant video projektorių, ant didelių paviršių (pavyzdžiui, pastatų sienų ir pan.) rodomi įvairūs vaizdai – meno kūriniai.

  • Street installation („gatvės instaliacijos“) – tai vis labiau populiarėjantis gatvės meno judėjimas, kai žmonėms kokią nors žinią ar idėją stengiamasi perduoti tam tikrais simboliais, elementais, skulptūromis, įlietomis į mūsų kasdieninę aplinką. Naudojamos įvairios technikos, pavyzdžiui, „hitchhikers“ (piešiniai ant medžio yra instaliuojami ant gatvės ženklų); senų objektų, pašalintų iš miesto aplinkos, atnaujinimas, naujos formos suteikimas ir grąžinimas atgal į miestą; dažytų blokų prijungimas prie sienų, integravimas į pastato architektūrą; dviračiai – vaiduokliai, reiškiantys dviratininkų, kurie buvo partrenkti automobilių, atminimą ir pan.

Puikus gatvės instaliacijos pavyzdys Lietuvoje – Vaido Ramoškos sukurti angeliukai. Šiuo metu angeliukai yra ir kituose Europos miestuose – Varšuvoje, Kaliningrade, Sankt Peterburge, Dubline. Tai gerumo simbolis kviečiantis aplankyti Vilnių, 2009 metais tapsiantį Europos kultūros sostine.

  • Art intervention („meno intervencija; įsikišimas“) – tai naujo kūrinio prijungimas prie anksčiau egzistuojančio meno kūrinio, auditorijos ar erdvės. Ši gatvės meno šaka priimama kaip teisėta meno forma, ji dažnai išreiškia kūrėjo poziciją, supratimą apie esamą meno kūrinį, auditoriją ar erdvę, kurioje pasireiškia intervencija. Nors kai kurie tai priskiria ir prie vandalizmo.
  • Flash mobbing („trumpalaikis susibūrimas“) – staigus, oficialiai neplanuotas, momentinis minios surinkimas ir išskirstymas politiniais, modernaus meno ar tiesiog pramoginiais tikslais. Jis gali vykti ne vienoje pasaulio valstybėje. Pirmasis toks susibūrimas įvyko Niujorke 2003 metais ir greitai paplito Europoje, kur tais pačiais metais pirmasis minios susibūrimas įvyko Didžiojoje Britanijoje. 200 žmonių susitiko prie Londone esančios baldų parduotuvės, pasigrožėjo sofomis ir išsiskirstė, sugluminę parduotuvės vadybininką. Tokie susibūrimai laikomi paslaptyje: visa informacija, nuorodos ir instrukcija dalyviams pateikiama paskutinę minutę.
  • Guerrilla art. Išvertus iš ispanų kalbos, terminas guerrilla reiškia „partizanas“. Kaip meno rūšis šis terminas siejasi su marketingu. Guerrilla“ marketingas yra pakankamai nauja reklamos rūšis – street art vietos, pro kurias dažnai praeina potencialūs produkto ar paslaugos vartotojai. Specialiai skirtose vietose, gavus leidimus reklaminiais tikslais yra piešiami graffti, kuriamos gatvės instaliacijos, video projekcijos ir pan.

Pavyzdžiui, ant Berlyno sienų graffiti stiliumi yra nupieštos triakės būtybės kviečiančios kalbėtis. Tai yra prietaisų RSS prenumeratoms, el. laiškams, internetiniams pokalbiams bei SMS žinutėms reklama.

Advertisements

Written by artoutside

October 20, 2008 at 22:38

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s