art.outside's Weblog

…apie tai, kas kuria vaizdą aplink tave ir mane…

Trafaretas: Banksy

with 4 comments

“Meno teroristas”, graffiti meistras, asmeniniai duomenys nežinomi, vienas garsiausių šio meto menininkų, urbanistinė žiurkė, 288 tūkst. svarų aukcione, žinomas dailininkas, vandalistas, pseudo-anonimas, “meno herojus”, nekomercinis menininkas, politinės pašaipos su humoro prieskoniu, britas. Ir dar daugiau ir daugiau… epitetų, nuomonių, liaupsių, faktų ir ne visai, gandų, keiksmų ar lauro vainikų apie šią asmenybę internete galime rasti daugybę.
Artoutside pristato – Banksy. Lai šis įrašas būna dėlionė, kurią kiekvienas sudėliosit savaip. Arba artoutside trafaretas, kurį duodame jums išpurkšti skirtingomis spalvomis savo galvose.
Kaip ir viskas, kas yra suprantama kaip „gatvės menas“, yra vieša, prieinama visiems ir neelitiška. Bet ar tikrai? Tikriausiai ne kiekvienas praeivis susižavėjęs Banksy darbais galėtų jiems išleisti šimtus tūkstančių svarų. Tačiau atsiranda ir tokių, ir tikriausiai jie nėra paprastų darbininkų klasės atstovai. Daugeliu savo darbų Banksy perteikia sarkastiškas žinutes, o iš savo meno pirkėjų jis pasijuokė internete patalpinęs paveikslėlį, vaizduojantį aukcioną ir varžytuves dėl paveikslo su užrašu „I Can’t Believe You Morons Actually Buy This Shit“. Ir dėl to jo populiarumas tikrai nesumažėjo, nepaisant, kad šiam menininkui nusispjaut į pinigus paklojamus dėl jo darbų. Ir jei Banksy neprisiima adresuojamų titulų, jo darbų populiarumas gali kalbėti už jį patį.

Nuogalius kabantis po langu buvo nupieštas ant seksualinių susirgimų klinikos sienos Bristolyje. Susidomėjimas piešiniu ir jo populiarumas lėmė, kad miesto taryba nupsrendė jo nuo sienos nešalinti.

Banksy piešiniai Palestinoje susilaukė dėmesio ir diskusijų pasauliniu mastu, o menininkas kaip ir daugeliu savo darbų išreiškė asmeninę poziciją – metė iššūkį Izraelio viešpatavimui.

Pavaizduodamas ginkluotą Mona Lizą, besibučiuojančius policininkus ar žiurkę anarchistę Banksy pasiekia savo tikslą – humoristiškai perteikia politines, pacifistines ar tiesiog pokyčių, kurie vyksta šiandien pasaulyje, žinutes. Veikdamas greitai ir tyliai jis išlieka nematomas palikdamas tik savus darbus.

Banksy tapatybę nustatyti bando daug kas, artoutside nebandys. Pasakome tik, kad vieni jį sieja su Robert ar Robin Banks, gimusiu 1974 metais Bristolyje. Spaudoje pasirodė teiginių, kad jis yra Robin Gunningham. Jaunimas juo žavisi, kelia ant pjedestalo aukščiau už Leonardo da Vinči (!), policininkai ir teisėsaugininkai ieško ir tikisi nubausti už vandalizmą, tačiau kol kas nėra ką apdovanoti ar grūsti į kalėjimą…artoutside tikisi, kad greitu metu ir nebus.

Kokie yra tavo mėgstamiausi graffiti menininkai?
B: Labiausiai mėgstu graffiti, kurį piešia žmonės neaprašyti knygose. Žaviuosi mėgėjais, žmonėmis, kurie atsiranda iš niekur vienai nakčiai, užrašo markeriu ką nors juokingo ir tada pranyksta….

Artoutside pateikiamas trafaretas nėra visiškai išbaigtas, tai greičiau trafareto eskizas, kurį galima pabaigti pasidomėjus čia neaprašytais Banksy darbais bei gyvenimo faktais.

Dažų paieškai:

http://www.banksy.co.uk/
http://www.artofthestate.co.uk/banksy/banksy.htm
http://www.time.com/time/arts/article/0,8599,1679794,00.html

Have a good spray!

Advertisements

Written by artoutside

November 10, 2008 at 01:08

Posted in artoutside

Tagged with , , ,

4 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. puiki bloginimo pradžia, jei taip ir toliau, bus gerai. pabandykite rašyti ne tik apie garsiausius menininkus, tačiau ir apie patį procesą – pavyzdžiui, kaip banksy arba kitas menininkas daro savo piešinius, kaip juos nupiešia tokius didelius ir panašiai. manau, tai paprastam skaitytojui bus įdomu.
  sėkmės!

  buržujus

  November 10, 2008 at 06:29

 2. Ha ha. Man patiko šitas ant veneros klinikos, man bent sarkastiska sypsena stipria isspaude (Frank Zappa Vilniuje irgi ok, bet koks humoras cia!). Prisiminiau dar viena gyva musu mena vaikstanti – Gedimino prospekto grazuole ar senamiescio kunigaikstis. Va juos reikia pagaut ir bent jau nutraukt i paveiksla 😀 to be continued… lauksiu.

  elleyina

  December 1, 2008 at 21:53

 3. […] Exit Through the Gift Shop (“Išėjimas per suvenyrų krautuvę”) – tai tikrai dėmesio vertas (IMDB reitingas 8,3/10), Sundance kino festivalyje skandalingai parodytas filmas apie street art‘ą, kurio režisierius pats Bansky (apie jį jau kartą esame rašę: “Trafaretas: Bansky”). […]

 4. […] Trafaretas: Banksy November 20083 comments 5 […]


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s